Depilacja

Co nowego w depilacji

Co nowego w depilacji?

Depilacja woskiem to złoty standard zabiegowy każdego profesjonalnego salonu kosmetycznego. Jednak warto pamiętać, że depilacja depilacji nierówna. Wciąż pojawiają się na rynku nowości, zmieniają się trendy – warto więc być na bieżąco!

Innowacyjne receptury wosków i preparatów do pielęgnacji przed- i pozabiegowej, nowe techniki aplikacji i pracy z produktami, aktualne trendy i indywidualne podejście do każdego klienta to argumenty przemawiające za tym, że wciąż warto się dokształcać i poszukiwać nowych rozwiązań.

NASTOLATKI A DEPILACJA

Stosunkowo nowym zagadnieniem jest depilacja nastolatków i nastolatek. Okazuje się, że niechciane owłosienie zaczyna być już odbierane jako problem u 13–14-latek. Coraz bardziej świadome młode konsumentki wiedzą, że mają wybór i  niekoniecznie chcą zdawać się na codzienne golenie maszynką. Ich równie świadome mamy, często same korzystające z zabiegów depilacji w salonie kosmetycznym, mają wiele wątpliwości. Biją się z myślami, czy to nie za wcześnie? Czy to tylko chwilowa moda, czy może wymóg naszych czasów i za kilka lat nikogo już nie będzie ta kwestia dziwić. Pozwolić na samodzielne próby z depilatorem lub kremem depilacyjnym? W pierwszym przypadku często pojawia się problem wrastających włosków i trudno gojące się stany zapalne, które mogą zostawić trwałe blizny. W drugim nierzadko mamy do czynienia z objawami alergii lub nadwrażliwości na składniki preparatów do chemicznej depilacji. Tak więc coraz częściej zdarza się, że klientki pytają wprost, czy mogą zaproponować zabieg depilacji woskiem swojej córce lub synowi, kiedy na ich ciele pojawiają się niechciane włoski. Zazwyczaj są to okolice pach (dziewczęta i chłopcy), łydki, obfite owłosienie na twarzy i linia bikini u dziewcząt. Na szkoleniach pytania te zadają również kosmetyczki, które nie są  przekonane, czy mogą  przeprowadzić taki zabieg.

Ważne aspekty

Nastolatka umawiamy na zabieg w towarzystwie rodzica. Rodzic wypełnia i podpisuje kartę klienta oraz zgodę na wykonanie zabiegu. Jeśli depilacja jest przeprowadzana po raz pierwszy, zawsze wykonujemy test uczuleniowy. Podczas kilku pierwszych depilacji skóra może być bardziej zaczerwieniona, mieszki włosowe muszą przyzwyczaić się do tego zabiegu. Zalecam wykonanie zabiegu depilacji kilka dni przed ważnym wydarzeniem lub wyjazdem na wakacje. Bezwzględnie w dniu po zabiegu należy unikać rozgrzewania skóry (sport, ciepła kąpiel, sauna itd.), jest to zawsze ważne, ale szczególnie u nastolatków, jako że w tym wieku występuje wzmożona praca hormonów i skóra bardziej się poci. Aby uniknąć niechcianych reakcji skóry, warto ją po zabiegu schładzać. Jako że młoda skóra jest często wrażliwa, zalecam wykonanie depilacji woskami typu HOT WAX z nałożeniem ochronnej oliwki. Nie wykonujemy depilacji okolic intymnych, dopuszczalna jest linia bikini. Zawsze polecam zabezpieczyć skórę preparatami chroniącymi przed wrastającymi włoskami – w szczególności kiedy wykonuję zabieg po raz pierwszy i nie wiem, jak będzie przebiegać proces odrastania.

NASTOLATKA UMAWIAMY NA ZABIEG W TOWARZYSTWIE RODZICA. RODZIC WYPEŁNIA I PODPISUJE KARTĘ KLIENTA ORAZ ZGODĘ NA WYKONANIE ZABIEGU. JEŚLI DEPILACJA JEST PRZEPROWADZANA PO RAZ PIERWSZY, ZAWSZE WYKONUJEMY TEST UCZULENIOWY.

Bądź wyrozumiała

Zalecam też zarezerwowanie 15 min dłużej dla obsługi nastolatka (zwłaszcza jeśli jest to zabieg wykonywany po raz pierwszy). Jest to dla młodej osoby duże przeżycie i często padają dodatkowe pytania. Należy więc poświęcić trochę więcej czasu, aby nasz klient dobrze zrozumiał, jak będzie wyglądał zabieg. Warto też dać zapewnienie, że jeśli nasz klient nie będzie czuł się komfortowo podczas zabiegu, to w każdej chwili może go przerwać bez konsekwencji finansowych.

MĘŻCZYZNA W SALONIE

Depilacja woskiem mężczyzn to już nienowy temat, ale wciąż budzi wiele kontrowersji, pozostawia pole do pytań i nowych wniosków. Dane statystyczne z Wielkiej Brytanii (informacja z Professional Beauty London 2016) mówią, że w przypadku zabiegów w sektorze kosmetyki męskiej na pierwszym miejscu jest właśnie depilacja woskiem. Otóż depilacja woskiem klatki piersiowej i pleców to nr 1 na liście najczęściej wykonywanych zabiegów dla mężczyzn. Tak więc zabieg depilacji wyprzedził zabieg masażu pleców, który zazwyczaj królował w tym sektorze. Co prawda nowinka ta dotyczy realiów brytyjskich, ale pokazuje trend, który zauważamy także na rynku polskim. Obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania tematem i udziału zabiegów męskiej depilacji w skali wszystkich zabiegów przez nas wykonywanych.

Uważam, że ten trend będzie się utrzymywał na polskim rynku i w ciągu najbliższych kilku lat będziemy to już wyraźnie odczuwać. Wciąż otrzymujemy wiele zapytań dotyczących depilacji mężczyzn, jako że temat ten wydaje się dopiero rozkwitać i kosmetyczki przyznają się, że nie zawsze radzą sobie z obsługą mężczyzn w salonie.

WYBIERAJ MĘSKIE KOLORY I ZAPACHY PRODUKTÓW. UNIKAJ RÓŻOWEGO I SŁODKICH AROMATÓW. PANOWIE CHCĄ CZUĆ, ŻE ZABIEG ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY SPECJALNIE Z MYŚLĄ O NICH.

Oferta dla niego

Mężczyźni oczekują profesjonalnej, konkretnej, szybkiej usługi. Często nie są zainteresowani detalami zabiegu i opisem właściwości wosków oraz produktów przed i po depilacji. Poważnie podchodzą do zaleceń kosmetyczki i zazwyczaj sumiennie stosują produkty zalecane do stosowania po zabiegu, np. te zabezpieczające przed wrastaniem włosów.

Jeśli decydujesz się na obsługę panów, przygotuj w swoim cenniku oddzielną część z cenami zabiegów dla mężczyzn, na przykład pt. OFERTA DLA NIEGO. Jest to klarowny komunikat dla panów, że zarówno recepcjonistka, jak i osoby pracujące w salonie są przygotowane do obsługi mężczyzn. Wśród czasopism dla klientów warto mieć męskie tytuły.

Jeśli wybierasz woski do depilacji ciała mężczyzn, wybieraj męskie kolory i zapachy, unikaj różowego i słodko pachnących produktów. Panowie chcą czuć, że zabieg został przygotowany specjalnie z myślą o nich.

Autor: Magdalena Jachowicz-Bednarska  Master Trener firmy Lycon Polska (wyłącznego dystrybutora marki Lycon), praktyk i szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i w ekskluzywnych londyńskich spa. Autorka artykułów i materiałów edukacyjnych z dziedziny depilacji. www.lycon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *