Depilacja

Depilacja przyszłej mamy

Artykuł, który ukazał się w magazynie Beauty Forum 1-2/2016

DEPILACJA PRZYSZŁEJ MAMY
Kobiety w ciąży nie chcą rezygnować z dotychczasowych nawyków pielęgnacyjnych. Trudno się dziwić – każda z nas chce czuć się komfortowo w swoim ciele, a zabiegi depilacji woskiem są w zdecydowanej większości przypadków całkowicie bezpieczne dla przyszłych mam. Wokół tematu krąży jednak wiele mitów. Oto jak wyglądają fakty.

CIĄŻA TO PRZECIWWSKAZANIE DO DEPILACJI WOSKIEM
Mit – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodów, by rezygnować z depilacji woskiem. Wiele kobiet postrzega profesjonalną depilację woskiem w trakcie ciąży jako cudowne rozwiązanie w chwili, kiedy coraz większy brzuszek uniemożliwia samodzielnie usunięcie niechcianych włosów.

DEPILACJA WOSKIEM TUŻ PRZED PORODEM MOŻE WYWOŁAĆ SKURCZE PORODOWE
Mit – nie polecam depilować woskiem klientki w 9. miesiącu ciąży, która nigdy wcześniej nie miała wykonywanego takiego zabiegu. Obawiałabym się, jak zareaguje skóra, klientka może być bardziej wrażliwa na ból, nie obawiałabym się natomiast wywołania porodu. Klientki, które depilują się woskiem regularnie, są przyzwyczajone do tego zabiegu i depilacja tuż przed porodem to dla nich rutynowe postępowanie.

PODCZAS CIĄŻY DEPILACJA WOSKIEM JEST BARDZIEJ BOLESNA
Prawda – podczas ciąży skóra klientki może być bardziej wrażliwa, przez co depilacja woskiem może wydawać się bardziej bolesna. Polecam stosowanie wosków Hot wax, pod które można nałożyć zabezpieczającą skórę oliwkę. Jest to najdelikatniejsza metoda depilacji woskiem.

PO DEPILACJI WOSKIEM W CZASIE CIĄŻY CZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄ WRASTAJĄCE WŁOSKI
Prawda – wahania hormonalne sprawiają, że u niektórych kobiet wrastanie włosków nasila się w ciąży, ale po porodzie wszystko najczęściej wraca do normy. Aby zapobiec wrastaniu włosków po depilacji, w trakcie ciąży można stosować pilingi lub preparaty zapobiegające temu, np. Ingrown-x-it.

PODCZAS DEPILACJI WOSKIEM W CIĄŻY MOGĄ PĘKAĆ NACZYNKA KRWIONOŚNE
Prawda – zdarza się, że klientkom w zaawansowanej ciąży pękają naczynka (sprzyjają temu wzrost wagi, zmiany hormonalne czy zatrzymywanie wody w organizmie). W takich sytuacjach depilacja woskiem może wzmagać pękanie naczynek. Zalecałabym depilację delikatnymi woskami Hot wax nakładanymi na specjalną oliwkę. W skrajnych przypadkach odradziłabym depilację woskiem.

W TRAKCIE CIĄŻY DEPILACJĘ NALEŻY WYKONAĆ WOSKIEM DLA CIĘŻARNYCH
Mit – nie ma na rynku wosków produkowanych specjalnie dla ciężarnych. Ale są dostępne na rynku woski dla skór bardzo wrażliwych i takie właśnie polecam dla klientek spodziewających się dziecka.

DEPILACJA W TRAKCIE CIĄŻY MOŻE MIEĆ NEGATYWNY WPŁYW NA ROZWIJAJĄCE SIĘ DZIECKO
Mit – nie ma żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia. Myślę, że ważne jest, aby kobieta w ciąży wykonywała takie zabiegi pielęgnacyjne, które zna i o których wie, że służą jej skórze i ciału. Oczywiście my jako profesjonaliści musimy też wiedzieć, że proponowany przez nas zabieg i technika wykonania są bezpieczne dla ciężarnych klientek.

DEPILUJĄC CIĘŻARNĄ KLIENTKĘ NALEŻY STOSOWAĆ INNE TECHNIKI WYKONANIA ZABIEGU
Prawda – podczas wykonywania depilacji u kobiet w ciąży szczególnie ważne jest, aby zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo. Ważne, aby zastosować odpowiednią pozycję ułożenia ciała – w zależności od stopnia zaawansowania ciąży, samopoczucia i możliwości fizycznych klientki. Bardzo istotny jest dialog z klientką i stworzenie relaksującej atmosfery zabiegu.

DEPILACJA WOSKIEM OKOLIC INTYMNYCH JEST ZALECANA PRZED PORODEM
Prawda – jest to indywidualna decyzja każdej klientki. Z doświadczenia wiem, że wiele pań chwali sobie depilację woskiem w trakcie ciąży jako wygodny sposób na usuwanie zbędnych włosków. Wiele klientek twierdzi, że depilacja woskiem tuż przed porodem to doskonałe przygotowanie swojego ciała do okresu połogu. I choć nie ma jako takich medycznych zaleceń do depilacji przed porodem, większość kobiet poddaje się temu zabiegowi dla własnego komfortu. Dzięki temu unikają często mało przyjemnej, a w wielu miejscach wciąż praktykowanej procedury usuwania owłosienia w szpitalu (jednorazową maszynką do golenia lub zwykłą żyletką).

NALEŻY MIEĆ SPECJALNE UPRAWNIENIA, ABY WYKONYWAĆ DEPILACJĘ WOSKIEM CIĘŻARNYM KLIENTKOM
Prawda – jako trener z wieloletnim doświadczeniem uważam, że zdecydowanie potrzebne jest odpowiednie szkolenie z zakresu obsługi kobiet ciężarnych. Na rynku są dostępne szkolenia z dziedziny depilacji woskiem, podczas których częścią szkolenia jest obsługa przyszłych mam. Polecam każdemu specjaliście depilacji woskiem udział w takim szkoleniu. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twoi klienci poczujecie się bezpiecznie i komfortowo.

autor: Magdalena Jachowicz-Bednarska
Master Trener firmy Lycon Polska (wyłącznego dystrybutora marki Lycon), praktyk i szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i w ekskluzywnych londyńskich spa. Autorka artykułów i materiałów edukacyjnych
z dziedziny depilacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *