Depilacja

Depilacja woskiem — tanio, szybko, skutecznie i bez podrażnień

Wosk pozostaje wciąż najczęściej wybieraną metodą depilacji w salonach kosmetycznych – ten stosunkowo tani (w porównaniu do innych metod) i szybki zabieg jest w ofercie niemal każdego salonu.

Depilacja woskiem to metoda sprawdzona, szybka i bezpieczna. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje wosku, a każdy z nich jest reklamowany jako ten najlepszy i najskuteczniejszy. Czym się kierować, wybierając ten, z którym będziemy pracować?

Zawsze należy zacząć od określenia celu. Jeżeli chciałybyśmy, aby depilacja woskiem odgrywała znaczącą rolę w ofercie naszego salonu, konieczne jest znalezienie produktu (wosku), który będzie spełniał oczekiwania nasze i naszych klientek, z którym będzie nam się przyjemnie i efektywnie pracowało.

Charakterystyka produktów

– Woski miękkie (płynne, ciekłe, paskowe, strip wax). Woski te dostępne są w metalowych bądź plastikowych puszkach lub w aplikatorach (tak zwane rolki, wkłady). Jeżeli produkt dostępny jest w puszce metalowej, oznacza to, że najprawdopodobniej możesz wosk razem z puszką wstawić do podgrzewacza, który jest do tego przystosowany. W przypadku wosków miękkich w puszkach plastikowych należy przelać go do podgrzewacza. Wosk z aplikatora rozkłada się za pomocą rolki, a podgrzewa w podgrzewaczu dostosowanym do kształtu danego aplikatora.

Woski miękkie nakładamy drewnianą szpatułką lub metalowym nożykiem. Praca metalowym nożykiem pozwala na cienkie nałożenie produktu (mniejsze zużycie materiału) i mocne dociśnięcie włosków, dzięki czemu można usunąć krótsze włosy (w przypadku niektórych wosków nawet o długości 2 mm). Należy pamiętać o wyjęciu nożyka z podgrzewacza (szybko się nagrzewa). W technice pracy z nożykiem istotny jest jednostajny ruch przy nakładaniu bez zatrzymywania ręki (dłuższe przytrzymanie nożyka w tym samym miejscu może spowodować podrażnienie i oparzenie). Woski miękkie nakładamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a zrywamy w kierunku przeciwnym, czyli pod włos. Woski te najlepiej sprawdzają się podczas depilacji dużych powierzchni ciała: nóg, rąk, pleców, brzucha, klatki piersiowej i pośladków.

– Woski twarde (stałe, bezpaskowe, hot wax). Woski te dostępne są pod postaciami krążków, kulek, brył o nieregularnych kształtach czy tabliczek, które samemu należy rozbić i rozkruszyć. Ten rodzaj wosku wrzuca się do podgrzewacza, gdzie się on roztapia. Temperatura topnienia jest najczęściej niższa niż w przypadku tych miękkich. Konsystencja wosków bezpaskowych jest też gęstsza. Produkt nakłada się drewnianą szpatułką. Uwaga! Niektóre woski twarde nakłada się zgodnie z kierunkiem włosa, a inne nakłada się pod włos. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, należy postępować według zaleceń producenta. Woski te są delikatniejsze, dlatego sprawdzają się podczas depilacji okolic wrażliwych, takich jak bikini, pachy czy twarz. Wśród wosków twardych można znaleźć również takie, pod które nakłada się na skórę specjalny olejek zabezpieczający naskórek. Woski te są niezastąpione podczas depilacji intymnej (zarówno damskiej, jak i męskiej). Brzmi dość niewiarygodnie, że wosk może współgrać z olejkiem? A jednak. Jest to na tyle skuteczna kombinacja, że umożliwia usunięcie włosów o długości nawet 1 mm! Ponadto daje możliwość kilkukrotnego nałożenia produktu w to samo miejsce – jest to niezwykle istotne, gdy włosy rosną w różne strony lub gdy są to trudno dostępne miejsca.

Czas na szkolenie

Jeśli już zdecydujemy się na rodzaj wosku, z którym chciałybyśmy pracować i wybierzemy producenta, należy udać się na szkolenie. Ogromnie ważne jest, aby dobrze poznać produkty, którymi będziemy się posługiwać oraz techniki pracy polecane przez producentów. Tylko wtedy maksymalnie wykorzystamy potencjał produktu i uzyskamy najlepszy efekt.

Na sukces zabiegu depilacji w gabinecie składa się wiele czynników:

– Technika, jakość i szybkość pracy – szukaj profesjonalnych produktów i szkolenia praktycznego, podczas którego szkoleniowiec będzie pracował z Tobą indywidualnie i skoryguje Twoje ewentualne błędy. 

– Zadowolony klient – twórz statystyki, badaj liczbę klientów, którzy wracają do Ciebie na depilację oraz notuj, kto przychodzi z polecenia Twojej stałej bywalczyni. Kupując woski, wybieraj tych dystrybutorów, którzy dają Ci wsparcie i możliwość stałego doszkalania się.

– Bezpieczeństwo i higiena pracy – aby stworzyć miejsce, do którego klientki chętnie będą wracać, pamiętaj o zachowaniu czystości gabinetu. Zostaw sobie chwilę między wizytami, aby doczyścić podgrzewacz i podłogę. Zawsze dezynfekuj narzędzia (pęsetę, nożyczki, trymer). Wybierz produkt, który pozwala na swobodną pracę w rękawiczkach.

Co jeszcze?

Każda nowa klientka to szansa, aby zaprezentować swoje umiejętności i sprawić, że zostanie stałą bywalczynią. Zachwalaj produkt i przekonuj do depilacji woskiem, jeśli jesteś pewna, że będzie zachwycona efektem Twojej pracy. Szukaj takiego produktu i takich technik pracy, które spowodują, że sama będziesz poddawać się depilacji woskiem z przyjemnością. Jeśli Ty będziesz zachwycona efektem, zapewniam, że Twoje klientki również.

MAGDALENA JACHOWICZ-BEDNARSKA
Prezes Zarządu Lycon Polska Sp. z o.o. Praktyk i szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem. Autorka artykułów i materiałów edukacyjnych. www.lycon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *