Depilacja

Fakty i mity na temat depilacji woskiem

Fakty i mity na temat depilacji woskiem.
Magdalena Jachowicz-Bednarska Master Trener LYCON

Obecnie na rynku kosmetycznym dostępne są różne metody usuwania zbędnego owłosienia. Jedną z nich jest depilacja woskiem. Oto stwierdzenia, z którymi często się spotykam.

Wosk, jako metodę usuwania zbędnego owłosienia, można polecić każdemu bez względu na wiek i płeć.
To prawda. Depilację woskiem można stosować nawet u bardzo młodych klientek i klientów. Odradziłabym jednak depilację osobom cierpiącym na cukrzycę oraz klientkom z żylakami i wrażliwymi naczyniami krwionośnymi. Depilacja woskiem nie jest również wskazana, gdy klientka lub klient przyjmuje leki, lub używa preparatów, które powodują, że warstwa rogowa naskórka jest cienka i uwrażliwiona.

Depilacja woskiem jest lepsza od golenia, ponieważ efekt gładkich nóg pozostaje na dłużej.
Prawdą jest, że efekt gładkich nóg pozostaje na dłużej w wypadku depilacji woskiem. Podczas depilacji woskiem włos usuwamy wraz z cebulką, dlatego włosy odrastają po 3–8 tygodniach. Podczas golenia natomiast włos ucinany jest tuż nad powierzchnią skóry, dlatego często już następnego dnia skóra przestaje być gładka. Jednak dla niektórych klientek ze względu na kondycję skóry (uczulenie, podrażnienie skóry) golenie włosów może okazać się jedyną opcją usunięcia niechcianych włosków.

Przed depilacją woskiem można zażyć środki przeciwbólowe w celu uśmierzenia bólu.
Niekoniecznie. Wrażliwość na ból jest kwestią indywidualną. Klientki i klienci różnie reagują na środki przeciwbólowe. Niektórzy odczuwają depilację woskiem jako zabieg bardzo bolesny, twierdząc, że tabletka pomaga im w uśmierzeniu bólu. Osoby, które regularnie depilują się woskiem, z każdym zabiegiem odczuwają mniejszy dyskomfort.

Przed depilacją woskiem należy wykonać peeling.
Prawda – jeżeli peeling zostanie wykonany 2–3 dni przed zabiegiem, to usunięcie martwej części warstwy rogowej naskórka pozwoli łatwiej przebić się włoskom. Zabieg może okazać się bardziej efektywny.

Mam wieloletnie doświadczenie w zawodzie, na szkoleniu z depilacji nic nowego się nie dowiem.
Dyskutowałabym. Prawdą jest, że depilacja woskiem znajduje się w ofercie większości salonów kosmetycznych, więc niemal każda osoba zajmująca się kosmetyką potrafi wykonać taki zabieg. Warto jednak pamiętać, że każde szkolenie to poznanie nowych osób, a także nowych produktów i technik. Warto być otwartym na nowe możliwości. Znając dobrze produkty, jakie oferuje rynek, możemy lepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientek i klientów. Szkolenia praktyczne i warsztaty są najbardziej atrakcyjną formą doszkalania się w zakresie depilacji. Tam możemy podpatrzeć ciekawe rozwiązania stosowane przez trenerów i szkoleniowców.

Wszystkie woski pracują tak samo.
Nieprawda. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje wosków znacznie różniące się od siebie strukturą i działaniem. Woski miękkie/strip wax świetnie sprawdzają się na dużych powierzchni ciała, takich jak nogi, ręce. Woski twarde/hot wax zalecane są natomiast do wrażliwych okolic, takich jak pachy czy okolice bikini. Dostępne są również woski mineralne, które nie zawierają kalafonii. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób uczulonych na żywicę sosny. Od niedawna na rynku dostępne są również woski hybrydowe – połączenie wosku żywicznego z woskiem mineralnym. Charakteryzują się wysoką kurczliwością, są bardzo elastyczne i niezwykle delikatne dla naskórka.

Po zabiegu depilacji woskiem nie można się opalać.
Prawda. Po depilacji woskiem nie należy planować zabiegów z udziałem wysokiej temperatury, jak na przykład sauna, gorąca kąpiel, solarium. Do momentu zniknięcia zaczerwienienia nie poleca się także wizyt na basenie oraz ćwiczeń gimnastycznych.

Depilacja woskiem może powodować wrastające włosy.
Prawda, wrastające włosy mogą pojawić się przy każdej metodzie depilacji: goleniu, kremach depilacyjnych, woskach, paście cukrowej. Na szczęście na rynku dostępne są produkty eliminujące lub minimalizujące wrastanie włosów. Aby zabezpieczyć skórę przed pojawieniem się wrastających włosków, należy po zabiegu depilacji stosować produkty złuszczające o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Regularna aplikacja daje rewelacyjne efekty.

Wszystkie woski nakłada się wraz ze wzrostem włosa.
Nieprawda, to zależy od rodzaju użytego wosku. Na rynku dostępne są woski, które nakłada się w przeciwnym kierunku, czyli pod włos. Są to woski Lycon hot wax. Świetnie sprawdzają się one podczas depilacji krótkich, jednomilimetrowych, twardych włosków. Technika ta jest niezastąpiona podczas depilacji brazylijskiej – nawet te najkrótsze włosy można usunąć wraz z cebulką.

Przed nałożeniem wosku należy odtłuścić skórę.
Niekoniecznie. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta wosków, z którymi pracujemy. Coraz większą popularnością cieszą się woski hot wax, pod które aplikuje się olejek Pre waxing oil. Olejek zabezpiecza naskórek przed uszkodzeniem i współgra z woskiem. Dzięki temu wosk jest bardziej plastyczny, a aplikację wosku można powtarzać kilka razy w tym samym miejscu. Jest to niezwykle ważne, gdy włosy rosną w różne strony. W efekcie zabieg jest mniej bolesny i skuteczniejszy.

Depilacji woskiem nie można wykonywać podczas ciąży.
Nieprawda. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu depilacji woskiem, w tym depilacji brazylijskiej. Jeśli ciężarna klientka regularnie depiluje się w trakcie ciąży, depilacja tuż przed porodem nie będzie bolesna. Odradzałabym jednak wykonanie depilacji brazylijskiej klientce w 9 miesiącu ciąży, która nigdy wcześniej nie poddawała się zabiegowi depilacji woskiem.

Po depilacji woskiem skóra jest bardzo wrażliwa i bolesna.
Nieprawda. Jeżeli zabieg depilacji woskiem jest wykonany profesjonalnie z użyciem odpowiedniego rodzaju wosku do danej części ciała (wosk twardy/hot wax – na wrażliwych okolicach, wosk miękki/strip wax – na dużych częściach ciała), nie odczuwa się dużego dyskomfortu. Dopuszczalne (choć rzadko się zdarzające) jest zaczerwienienie utrzymujące się maksymalnie 2 dni.

Magdalena Jachowicz-Bednarska
Master Trener Lycon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *