Depilacja

Z cyklu: czy to prawda, że… Depilacja woskiem osłabia owłosienie?

Pytanie do specjalisty

– Jak to jest? Czy rzeczywiście regularna depilacja woskiem osłabia owłosienie? Dlaczego w niektórych miejscach włosy nie odrastają? Jaki wpływ ma tu technika pracy? Magdalena Jachowicz-Bednarska udziela odpowiedzi na powyższe pytania.

„To prawda. Usuwając zbędne owłosienie, obserwujemy osłabienie włosów, które odrastają, a w niektórych miejscach ich całkowity zanik. Stosując depilację woskiem, usuwamy włoski przez wyciągnięcie włosa ze skóry wraz z cebulką. Jak wiadomo, włosy wyrastają ze skóry – z tzw. mieszka włosowego. Jest to najbardziej zewnętrzna śródskórna warstwa i na jej dnie umiejscowiona jest cebulka włosa. W tychże cebulkach znajdują się bardzo aktywne komórki macierzy włosa – to one odpowiadają za prawidłowy wzrost łodygi włosa (są to jedne z najszybciej dzielących się komórek w organizmie). Cebulka włosa osadzona jest na brodawce, która zawiera liczne naczynia krwionośne. Z tych naczyń komórki macierzy pobierają składniki odżywcze i budulcowe. Brodawka jest odpowiedzialna za odżywianie cebulki włosa. Wyrwanie włosa wraz z cebulką podczas depilacji woskiem powoduje uszkodzenie podstawy cebulki włosa. Podczas kolejnych zabiegów depilacji woskiem powtarzamy ten proces, powodując tworzenie się na brodawce mikro blizny. Włosy odrastają słabsze, a czasem nie odrastają wcale, ponieważ do cebulki włosa z uszkodzonej brodawki nie docierają substancje odżywcze lub docierają w mniejszym stopniu. Podobny mechanizm obserwujemy, wyrywając włoski pęsetą. Wiele kobiet, modelując kształt brwi, usuwa włoski pęsetą i po jakimś czasie zauważa, że w niektórych miejscach włosy nie odrastają. Kłopot pojawia się, jeśli klientka chce wrócić do pełniejszego kształtu brwi. Aby zabieg depilacji woskiem osłabiał owłosienie, ważne jest, by włos został wyrwany ze skóry wraz z cebulką, a nie urwany tuż pod powierzchnią skóry. Dla osiągnięcia właściwego rezultatu podczas zabiegu depilacji woskiem niezbędny jest wosk odpowiednio dobrany do danej okolicy ciała i rodzaju włosów. O skuteczności zabiegu decyduje również technika wykonania, a więc umiejętności osoby wykonującej depilację – warto je sprawdzić podczas pracy. Po usunięciu włosów na plastrze powinna być widoczna wyrwana łodyga włosa wraz z cebulką (czarna kuleczka u nasady łodygi włosa). Jeśli jej nie widzimy, oznacza to, że włos został urwany i na pewno szybko odrośnie”.

Autor: Magdalena Jachowicz-Bednarska  Master Trener firmy Lycon Polska (wyłącznego dystrybutora marki Lycon), praktyk i szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i w ekskluzywnych londyńskich spa. Autorka artykułów i materiałów edukacyjnych z dziedziny depilacji. www.lycon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *