Usuwanie zbędnego owłosienia cieszy się popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Niezależnie od pory roku poszukują oni zabiegów, akcesoriów oraz kosmetyków pozwalających osiągnąć im efekt gładkiej skóry. I choć istnieje wiele sposobów depilacji, to tylko niektóre zapewniają długo trwałe efekty. Wśród nich najczęściej wymienia się dwie uzupełniające się metody: epilację laserową i depilację woskiem. W przypadku pierwszej najczęstszym przeciwwskazaniem są ciąża, przyjmowanie niektórych leków, sezon letni. Dlatego jako alternatywę klientki wybierają wosk.
Depilacja ciała woskiem to jedna z najstarszych metod usuwania włosów, której korzenie sięgają starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Historia wosku do depilacji rozpoczęła się ponad 3000 lat temu, kiedy mieszkańcy starożytnego Egiptu i Mezopotamii stosowali go do usuwania zbędnych włosów z ciała. Wosk był wytwarzany z naturalnych składników, takich m.in., jak miód, wosk pszczeli, żywice roślinne, i te składniki do dziś są podstawowe w produkcji wosku do depilacji.
Ta metoda wybierana była jako sprawdzona przez kolejne pokolenia i tym samym przez wielu do dziś widziana jako najbezpieczniejsza.
MECHANIZMY BIOLOGICZNE
Chcąc zrozumieć przyczynę zmniejszonego odrostu włosków lub braku ich odrostu po depilacji woskiem, warto przeanalizować mechanizmy biologiczne zachodzące w skórze podczas tego zabiegu.
Depilacja woskiem polega na usuwaniu włosa wraz z cebulką, co wpływa na uszkodzenie mieszka włosowego. Dlaczego jego uszkodzenie wpływa na porost włosa? Mieszek włosowy magazynuje substancje odżywcze potrzebne do wzrostu włosa. Dzięki dostarczaniu składników odżywczych i tlenu do korzenia włosa, mieszek zapewnia odpowiednie warunki dla jego wzrostu.
Mieszek włosowy kontroluje cykl wzrostu włosa, który obejmuje trzy fazy wzrostu włosa: anagen (faza wzrostu), katagen (faza przejściowa) i telogen (faza spoczynku). Włosy w fazie anagenu są najłatwiej usuwane wraz z cebulką, co często prowadzi do długotrwałego efektu depilacji. Regularnie wykonywany zabieg woskiem może skracać fazę anagenu, co właśnie skutkuje osłabieniem włosów i ich wolniejszym wzrostem. Wszystkie procesy zachodzące podczas trzech faz wzrostu włosa są kontrolowane przez mieszek włosowy.
RODZAJE WOSKÓW
Czym kierować się, wybierając rodzaj wosku do profesjonalnego użytku? Do wyboru mamy:
- woski Hot Wax. Inne stosowane w Polsce nazwy to: wosk twardy, bezpaskowy, w kostce, w granulkach, stały. To rodzaj wosku, który zdejmujemy bez użycia włókniny, stosujemy ten wosk na wrażliwe części ciała (bikini, twarz, pachy);
- woski Strip Wax. Zamienne nazwy to wosk miękki, paskowy, płynny, lany, w puszce. Ten rodzaj wosku zdejmujemy za pomocą włókniny, tzw. pasków, stosujemy go na nogi, ręce, plecy, brzuch, pośladki.
Przygotowując stanowisko pracy, najlepiej wybrać dwukomorowy podgrzewacz lub zdecydować się na dwa pojedyncze, ponieważ w praktyce używane są dwa rodzaje wosku.
W przypadku Strip Wax można wybrać metodę nakładania produktu na skórę szpatułką lub opcję cartridges (inne stosowane nazwy to rolki, wkłady).
Składniki
Do produkcji wosku stosuje się m.in. wosk pszczeli i żywicę sosny i te dwa składniki aktywne odpowiedzialne są za temperaturę topnienia wosku, jego plastyczność czy kurczliwość. Pochodzenie tych składników ma wpływ na parametry wosku, który jest otrzymany.
Australijski wosk pszczeli i żywica sosny charakteryzują się:
- niską temperaturą topnienia, dzięki czemu aplikacja produktu na skórę jest przyjemna i pozostawia skórę bez zbędnych podrażnień,
- elastycznością, która ułatwia nałożyć i zdjąć łatkę ze skóry,
- wysoką kurczliwością, co wpływa na mocne zaciskanie się wosku na włosie i efektywnym usunięciu włosków.
Dodatkowo, woski, które w swoim składzie mają tę wyjątkową mieszankę składników aktywnych, można łączyć z olejkiem jaśminowym nakładanym na skórę przed aplikacją wosku.
Ta technika pozwala zabezpieczyć naskórek przed uszkodzeniem i na wielokrotne nałożenie produktu kilka razy w to samo miejsce, co ułatwia pracę w sytuacji, gdy włoski rosną w różne strony i taka aplikacja jest niezbędna.
Woski pszczele i żywica sosny pochodzenia europejskiego wymagają wyższej temperatury. Obecność oleju przy stosowaniu wosków o takim składzie jest niemożliwa i w większości przypadków taki wosk można nałożyć na skórę tylko raz, natomiast zaletą produktu może okazać się jego cena.
Woski do depilacji, które po rozgrzaniu wydzielają intensywny zapachu lasu, mogą zawierać w swoim składzie słabo oczyszczoną żywicę sosny, a po nałożeniu i usunięciu ze skóry pozostawić uczucie pieczenia.
Dlaczego te same składniki, ale pozyskiwane w różnych krajach, różnią się właściwościami?
Za przykład niech posłuży wosk pszczeli, który jest naturalną substancją wydzielaną przez pszczoły miodne do budowy plastra miodu. Wosk pszczeli składa się głównie z estrów, kwasów tłuszczowych i węglowodanów, co nadaje mu wyjątkowe właściwości, m.in. elastyczność, trwałość czy aromat. Wosk pszczeli stosowany w kosmetyce jest przetworzoną formą plastra woskowego, zwykle otrzymywany w procesie topnienia i filtrowania w celu usunięcia zanieczyszczeń. Różnica w jakości pomiędzy woskami pszczelimi wynika z ich składu i czystości. Dlatego nie bez znaczenia są rośliny, z których pszczoły pozyskują pyłki i nektar oraz proces rafinacji, któremu wosk jest poddawany.
Na wosk, podobnie jak na inne produkty pochodzenia pszczelego, mogą wystąpić alergie. Alternatywą są woski syntetyczne. Występują one w formie Strip Wax i Hot Wax.
Woski te stosowane są również przy skórach łuszczycowych, cukrzycowych, skłonnych do egzem czy w przypadku cienkiego, pergaminowego naskórka. Warto zwrócić uwagę, że taki produkt ma słabszą kurczliwość i praca nim wymaga kilkukrotnej aplikacji. Ten rodzaj wosku możemy również znaleźć w systemie pracy z olejkiem zabezpieczającym warstwę rogową naskórka. Ta technika pracy jeszcze bardziej wspomoże ochronić wymagające obszary.
PROCEDURA
Etap 1. Skórę należy odpowiednio oczyścić przed zabiegiem, jeśli stosowany produkt ma właściwości chłodzące to uzyskamy jeszcze lepszy efekt. Jeśli takiego nie posiadamy, a skóra jest rozgrzana, można zastosować chłodny kompres lub dopilnować, aby pomieszczenie, w którym wykonywany jest zabieg, było schłodzone, warto, aby miało klimatyzację.
Etap 2. Skórę należy zabezpieczyć talkiem lub olejkiem przed nałożeniem wosku, w zależności od rodzaju wosku.
Etap 3. Pracując metodą Strip Wax, zawsze nakładamy wosk zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a zdejmujemy wosk w kierunku przeciwnym. Przy stosowaniu Hot Wax technika nakładania będzie różna w zależności od marki (z włosem, pod włos, w ósemkę). Najkrótsze włoski usuniemy, nakładając wosk pod włos. Sposób zdjęcia łaty wosku pozostaje zawsze ten sam – pod włos.
Etap 4. Podczas zabiegu depilacji nakładamy ciepły wosk na skórę i zdejmujemy łatkę wosku w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Ruch zdjęcia łatki wosku jest energiczny, a wybicie ręki jest miękkie, wzdłuż linii ciała. Ten szybki ruch powoduje wyrwanie włosa z cebulką, co z kolei prowadzi do uszkodzenia otaczających tkanek mieszka włosowego. Proces ten może wpływać na uszkodzenie komórek macierzystych znajdujących się w brodawce włosa, a to one odpowiedzialne są za regenerację i wzrost włosów. Praca elastycznymi, wysoko kurczliwymi woskami o niskiej temperaturze topnienia pozwala na delikatną pracę na tzw. miękkim nadgarstku. Jest to technika wybicia ręki, która nie podbija skóry, a tym samym nie powoduje zbędnego podrażnienia. Odpowiednie zdjęcie łatki gwarantuje wyjęcie włosa wraz cebulką bez jego urywania w połowie. To zapewnia osobie wykonującej zabieg praktycznie bezbolesną depilację bez wrastających włosków.
Etap 5. Po usunięciu włosków należy zdezynfekować skórę. Na tym etapie schłodzenie powierzchni zabiegowej jest równie ważne. W zaleceniach po zabiegu należy zaznaczyć, aby osoba, u której go wykonano, nie rozgrzewała ciała do momentu, aż nie znikną zaczerwienienia. Czas ten może być różny od jednej do nawet do kilkudziesięciu godzin.
Etap 6. Ostatni etap zabiegu to nałożenie balsamu lub oleju łagodzącego, sprawdzają się tutaj takie składniki, jak aloes, tea tree, rumianek czy pieprz tasmański.
POWTARZALNOŚĆ ZABIEGU
Proces regeneracji mieszka włosowego po zabiegu depilacji zależy od stopnia uszkodzenia komórek macierzystych i otaczających je tkanek. W przypadku znacznego uszkodzenia mieszka włosowego proces regeneracji może być utrudniony, co w konsekwencji prowadzi do odrastania cieńszych, słabszych włosków lub braku odrostu. I ten właśnie efekt jest celem, jaki chcemy osiągnąć podczas depilacji ciała woskiem – uszkodzenie mieszka włosowego.
Dodatkowym aspektem depilacji ciała woskiem jest powodowanie delikatnego stanu zapalnego, który jest naturalną reakcją organizmu na uszkodzenie tkanek, a w tym przypadku mieszka włosowego. Ten lekki stan zapalny może powodować zwiększenie produkcji kolagenu w skórze, co skutkuje pogrubieniem skóry oraz utrudnia regenerację mieszka.
Zabiegi depilacji mogą wpływać również na produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Usunięcie włosków z cebulkami może wpływać na aktywność gruczołów łojowych, co z kolei powoduje zmniejszenie się natłuszczenia skóry. Mniejsze natłuszczenie skóry może utrudniać wzrost włosa, ponieważ sebum odgrywa rolę nawilżającą i ochronną.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na odrastanie włosków po depilacji jest ilość melaniny w mieszku włosowym. Melanina to pigment odpowiedzialny za kolor włosów i skóry. Wyrywanie włoska z cebulką może wpływać na zmniejszenie produkcji melaniny, co prowadzi do odrastania jaśniejszych, cieńszych, mniej widocznych włosków.
Regularne zabiegi mogą prowadzić również do adaptacji mieszka włosowego, co skutkuje wydłużeniem fazy telogenu. Z kolei wydłużenie fazy telogenu powoduje, że mieszki włosowe pozostają dłużej w fazie spoczynku, co wpływa na zmniejszenie ilości odrastających włosków. Zabieg depilacji wpływa również na mikrobiom skóry. Skóra jest zasiedlana przez różnorodne mikroorganizmy, które odgrywają kluczową rolę w jej funkcjonowaniu. Depilacja woskiem może tymczasowo zaburzyć równowagę mikrobiomu, co może wpływać na szybkość regeneracji skóry i mieszka włosowego. Zatem brak odrostu włosa lub jego osłabienie po depilacji woskiem wynika z kilku procesów zachodzących w skórze podczas tego zabiegu: mechanicznego uszkodzenia mieszka włosowego, lekkiego stanu zapalnego, zmniejszenia produkcji sebum i melaniny oraz zmiany w mikrobiomie skóry.
PODSUMOWANIE
Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie zabiegami usuwania owłosienia z różnych części ciała. Istnieje wiele sposobów depilacji, a ich wybór podyktowany jest często indywidualnymi preferencjami klientów, porą roku, chorobami, ciążą. Bezpieczną metodą trwałej epilacji jest woskowanie. Pamiętajmy jednak, że depilacja ciała woskiem to nie tylko umiejętności manualne. Skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegu uwarunkowane są kompetencjami, odpowiednią wiedzą z zakresu budowy skóry, mechanizmami w niej zachodzącymi oraz przeciwwskazaniami.
Magdalena Jachowicz-Bednarska
autorka artykułów i materiałów edukacyjnych z dziedziny depilacji, stylizacji brwi oraz rozwoju biznesu w branży beauty, praktyk i szkoleniowiec z międzynarodowym doświadczeniem
Artykuł ukazał się pod adresem: https://www.kosmetologiaestetyczna.com/