Depilacja

Wosk — metoda dla każdego? Czyli o tym, na co warto zwrócić uwagę podczas zabiegu depilacji ciała woskiem

Depilacja woskiem to jedna z kilku dostępnych metod usuwania zbędnego owłosienia. Na rynku mamy do wyboru wiele firm polecających różne rodzaje wosków. Woski te różnią się zarówno ceną, jak i jakością. Na jakość i cenę produktu mają wpływ różne czynniki, jak składniki stosowane do produkcji wosków czy technologia produkcji. Warto wybierać woski najwyższej jakości, gdyż właśnie jakość, idąc w parze z techniką pracy i naszym doświadczeniem, gwarantuje, że klienci wychodzą z naszego gabinetu zadowoleni oraz chcą do niego wrócić.

Depilacja woskiem to dobre rozwiązanie dla większości naszych klientów, ale zdarzają się też takie osoby, u których woskowanie nie sprawdza się lub należy odpowiednio dobrać wosk do rodzaju skóry i zastosować właściwą technikę pracy, aby w danym przypadku można było przeprowadzić zabieg.

Przeciwwskazaniami są:

– skaleczenia, rany,

– żylaki,

– nadmierna reakcja mieszków włosowych,

– uczulenie na składniki wosku lub produktów stosowanych przed depilacją i po niej,

– zażywane leki,

– poparzenie słoneczne

Mogą również być:

– ciąża,

– popękane naczynia krwionośne,

Największym wrogiem samych kosmetyczek, jak i klientów odwiedzających salon jest brak doświadczenia osoby wykonującej zabieg lub rutyna działania. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek po zabiegu, należy traktować każdego klienta indywidualnie oraz być odpowiednio przeszkolonym i przygotowanym do obsługiwania klienta. To, że 100 ostatnich klientów nie miało uczulenia na mój wosk, nie znaczy, że 101. klient nie okaże się uczulony. Przeprowadzenie dokładnego wywiadu kosmetycznego jest kluczowe w podjęciu decyzji, czy zabieg można wykonać bezpiecznie. Jeśli podczas rozmowy wykluczone zostaną przeciwwskazania, warto zapytać, czy nasz klient miał wcześniej wykonywany zabieg woskiem. Zdarza się, że jeśli to pytanie nie padnie, nasz klient uważa, że jest to kwestia nieistotna. Jeśli depilacja woskiem wykonywana jest u danego klienta po raz pierwszy, należy wykonać test uczuleniowy. Test wykonuje się na okolicy, która będzie poddana zabiegowi. Po 48 godzinach należy sprawdzić reakcję skóry. Test ten pokazuje, czy klient jest uczulony na składniki wosku oraz, czy skóra reaguje prawidłowo.

W wypadku uczulenia klienta na wosk pszczeli, można zastosować wosk syntetyczny (woski te są dostępne na rynku polskim w wersji Strip wax i Hot wax). Taki wosk świetnie sprawdza się również w przypadku skóry wrażliwej lub łuszczycy. Przy nadmiernej reakcji mieszków włosowych odradza się stosowanie depilacji woskiem (występuje najczęściej u mężczyzn na klatce piersiowej lub plecach).

W przypadku ciąży klientki należy wykazać się dużą ostrożnością, gdyż skóra może reagować inaczej niż zwykle. Jest to związane ze zmianami zachodzącymi w ciele. Depilację woskiem można wykonywać podczas ciąży, ale najlepiej woskami Hot wax, przeznaczonymi do skóry wrażliwej. W przypadku depilacji brazylijskiej u kobiet w ciąży zdarza się, że nie wykonuje się depilacji wzgórka łonowego, jeśli stan skóry nie pozwala nam na depilację (w związku ze zmianami hormonalnymi w ciele skóra w tej okolicy może być opuchnięta i przekrwiona, wówczas omijamy te okolice). Kosmetyczka powinna być przeszkolona, jak wykonywać usługę depilacji kobietom w ciąży (ważny jest dobór produktów, pozycje ciała klientki podczas zabiegu oraz zalecenia pielęgnacji skóry w domu między zabiegami).

Często klientki zastanawiają się, czy mogą wykonać zabieg po powrocie z urlopu, kiedy skóra jest opalona. Jeżeli skóra ma „zdrową’’ opaleniznę (czyli skóra była stopniowo poddawana działaniu promieni słonecznych i nie występuje poparzenie lub podrażnienie skóry), to możemy wykonać depilację. Skóra opalona może być delikatnie przesuszona. Warto więc stosować woski typu Hot wax, pod które możemy nałożyć Pre-waxing oil, aby dodatkowo zabezpieczyć naskórek.

Na sukces naszych zabiegów składa się również technika pracy. Istotne jest, abyśmy nakładały wosk w przypadku Strip wax zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a zrywały plaster pod włos. Zrywamy wosk tak zwanym „miękkim nadgarstkiem”, prowadząc rękę jak najbliżej ciała klienta, energicznym ruchem. W ten sposób unikniemy urywania włosów. W przypadku Hot wax nakładamy wosk pod włos i zrywamy również pod włos. Właściwa technika pozwala nam uniknąć błędów technicznych powodujących wrastanie włosów. Tylko nieliczni klienci nie mogą stosować depilacji woskiem ze względu na skłonność włosów do wrastania. Większość przypadków to błędy osób wykonujących zabieg. Prawidłowa pielęgnacja skóry przed zabiegiem i po nim gwarantuje nam uniknięcie wrastania. Między zabiegami warto nawilżać skórę odpowiednim kremem i stosować peeling (nie wcześniej jednak niż tydzień po zabiegu). Dobrym rozwiązaniem jest też regularne stosowanie odpowiedniego produktu zabezpieczającego przed wrastaniem włosów.

Pamiętać też należy o poinformowaniu każdego klienta o tym, czego unikać po zabiegu depilacji do momentu, kiedy nie zniknie zaczerwienienie. Przypomnijmy, że nie należy: pływać w chlorowanej lub słonej wodzie, brać gorącego prysznica lub kąpieli, opalać się i korzystać z solarium oraz sauny, uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz stosować maszynki do golenia między zabiegami.

Magdalena Jachowicz-Bednarska

Master Trener Lycon

materiał przygotowany w kwietniu 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *